O nas

W Jansowie – coś więcej niż rekreacja.. coś przyjemniejszego niż sport!

Jazda konna to nie tylko sport czy rekreacja – to czerpanie radości z dialogu z koniem.

Jeździectwo naturalne

„JANSOWO” jako pierwszy ośrodek jeździecki w Wielkopolsce już kilkanaście lat temu, wprowadził do normalnych zajęć metody naturalne. Według naszych reguł koń jest najważniejszym podmiotem szkolenia i pomagamy zrozumieć jeźdźcom, że to nie oni są najważniejsi. Tylko dialog z koniem i jazda z nim w harmonii daje trwałe i zadowalające długoterminowo efekty. Szkolenie jeździeckie wykorzystuje naturalne zachowania konia w stadzie oraz ich język. 

Cel nauki jazdy konnej

Nauka wg metod naturalnych (jeździectwo naturalne) początkowo wydaje się nieco dłuższa i trudniejsza w stosunku do tzw. metod klasycznych. Jednak daje pełniejsze  rezultaty, a także jest znacznie bezpieczniejsza dla jeźdźca. 

Podstawą dla nas jest nauczanie jeźdźców różnych dyscyplin jeździeckich, ale przy zrozumieniu i poszanowaniu psychiki konia. Celem jest osiągnięcie swobody jazdy w każdej sytuacji. Naszą drogą jest osiąganie wszechstronnego wyszkolenia jeździeckiego wykorzystując możliwie dużą różnorodność technik, bez „zamykania się” w sportowe ramy czy konwenanse. 

Nie wynik sportowy w danej dyscyplinie, lecz satysfakcja z powiększania własnych umiejętności to nasz kierunek. Mając możliwość treningu w wielu dyscyplinach, jeździec może wybrać dla siebie to co go najbardziej pasjonuje. W ten sposób trening i swoją pasję można rozłożyć na lata, a wciąż czuć niedosyt i chęć dalszego poznawania siebie i koni.

Wszechstronność

Trening obejmuje naukę wszystkich rodzajów „dyscyplin jeździeckich”:

 • opanowanie podstaw sztuki jeździeckiej dających swobodę jazdy
 • skoki przez przeszkody
 • podstawy ujeżdżenia (dresaż)
 • cross jeździecki i dynamiczna jazda terenowa
 • rajdy terenowe
 • jazda rycerska z okr. XVII w.
 • ujeżdżenie zespołowe (jazda synchroniczna)

Aby osiągnąć dobre rezultaty ośrodek  ukierunkowany jest na regularne jeździeckie szkolenie, a nie popularne jazdy rekreacyjne. Zarówno dla dobra koni, jak i regularnie trenujących jeźdźców nie ma tu możliwości okazjonalnego „przejechania się na koniach”.

SONY DSC

Dla kogo?

Szkolenie prowadzone jest dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Zarówno od podstaw (dla ludzi nie mających wcześniej kontaktu z tym rodzajem aktywności), jak i dla zaawansowanych jeźdźców. Trenują tu osoby, dla których ważne jest ciągłe (nawet wieloletnie)  podnoszenie własnych umiejętności w zgodzie z własnymi predyspozycjami i założonymi celami. Nie tylko jazdy rekreacyjne w terenie, ale również różnorodność i wielowątkowość jeździecka. I co najważniejsze – chcący się nauczyć traktować konia jak partnera, a nie jak narzędzie.

Zdając sobie sprawę, że wielu jeźdźców jeździ konno wg metod klasycznych dlatego sposób nauki metod naturalnych dostosowaliśmy do już posiadanych umiejętności. Zależy nam również, aby „nasi” jeźdźcy nie byli traktowani obco w innych ośrodkach, a wręcz przeciwnie aby pokazać zalety dla wszystkich jeżdżących konno. Koncentrujemy się na tym, aby pokazywać jak scalić myśli konia i jeźdźca, ich wzajemny harmonijny ruch w niejako połączonym ciele – rezygnując jak tylko to możliwe z twardych metod powodowania koniem (wodza, ręka, wędzidło, palcat,itp.).

Specjalnością ośrodka jest nauka i trening osób dorosłych, choć trenuje tu też duża grupa młodzieży. Z uwagi na zastosowanie metod naturalnych na regularne treningi przyjmujemy dzieci  wyłącznie w wieku powyżej 11 lat

Sprawdź nasz profil „Jeździec Polski” na Facebook’u

Nasza oferta

Szkolenie jeździeckie prowadzone jest w okresie całego roku w kilku formach:

1. Regularny trening jeździecki   –  wg stałego tygodniowego grafiku jazd, uczestnicy wg różnych poziomów umiejętności mają zajęcia w odpowiednich grupach, (liczących max. do 5 uczestników). Zajęcia trwają od września do czerwca. Zapisy na zajęcia prowadzone są cały rok podczas sobotnich zajęć lub po zgłoszeniu telefonicznym (tel. 601 409 470)

2. Warsztaty jeździeckie – 3-4 dniowe kursy, organizowane dla jeźdźców o pewnym stopniu zaawansowania, ukierunkowane na podwyższenie umiejętności. Zajęcia intensywne w zakresie praktyki i teorii metod naturalnych „z ziemi” i „z siodła”; odbywają się w marcu i listopadzie.

3. Wczasy jeździeckie – 10 dniowy kurs jeździecki dla osób o różnym stanie umiejętności (też początkujący), w który „wplecione” są inne atrakcje umilające pobyt i pozwalające nieco odpocząć „co nieco” zmęczonemu ciału, turnusy w okresie lipiec-sierpień ( dodatkowo w ferie zimowe)

4. Weekend Lisowski – specjalnie zorganizowane treningi dla osób z różnych części Polski, dedykowane tradycyjnej polskiej szkoły jazdy XVIIw. Szkolenie  doskonalące technikę jazdy wraz z elementami władania bronią białą. Pobyt od piątku do niedzieli.

Wyposażenie ośrodka

W ośrodku znajduje się pełna infrastruktura pozwalająca prowadzić szkolenie dla każdego stanu zaawansowania i umiejętności:

 • zadaszona i oświetlona ujeżdżalnia,
 • „plac manewrowy” do nauki podstawowych manewrów na koniu (błonie jeździeckie)
 • wielka łąka do ćwiczeń grupowych i indywidualnych,
 • parkur do nauki skoków przez przeszkody,
 • cross jeździecki o dł.3,5 km z 22 przeszkodami.
 • 60 km leśnych tras rajdowych wyznaczonych przez Nadleśnictwo

Rota rycerska – Lisowczycy

W „Jansowie” funkcjonuje Rota Rycerska – Lisowczycy (tzw. grupa rekonstrukcyjna), która odtwarza styl i rodzaj lekkiej jazdy polskiej z okresu XVII wieku (najbardziej nam znanej z kart powieści H.Sienkiewicza „Ogniem i mieczem” i „Potop”). Członkowie roty ćwiczą musztrę konną oraz walkę, charakterystyczną dla tego okresu historycznego.