Naturalna jazda konna

Jansowo jest ośrodkiem jeździectwa naturalnego, który jako pierwszy w Wielkopolsce w codziennej praktyce stosował metody naturalne. Szkolenie jeździeckie wykorzystuje naturalne zachowania konia w stadzie oraz ich język. Według naszych reguł koń jest najważniejszym podmiotem szkolenia i pomagamy jeźdźcom to zrozumieć. Tylko dialog z koniem i jazda z nim w harmonii daje trwałe i zadowalające długoterminowo efekty.

W naszym ośrodku przez wiele lat wypracowaliśmy swój model przyjaźni z końmi. Uwzględniający też doświadczenia naszych pradziadów – którzy w XVII wieku uznawani byli za najlepszych jeźdźców Europy.

Zanim do Polski dotarły pełne informacje o „naturalu”, założyciel ośrodka – Robert Jans, poprzez długotrwałą obserwacją koni w stadzie dochodził do zrozumienia ich natury. Dały one możliwość poznania podstaw ich języka i sposobu porozumiewania. 90% wiedzy pochodzi bezpośrednio od koni, choć postacie Monty Roberts’a i Roberta Millera.

Konie myślą po końsku …a nie po ludzku!

Według naszych doświadczeń dokładna obserwacja konia podczas jego normalnego zachowania w stadzie, a potem w kontakcie z ludźmi pozwala w 99% zdiagnozować charakter konia, jego psychikę i ewentualne problemy. Nie ma koni lepszych i gorszych, złych i dobrych. Teoretyczne mankamenty można zwykle zamienić w zalety. Przez wiele lat współpracy z końmi, również słuchania ich podpowiedzi, nauczyliśmy się przekształcać tzw. konie trudne we wspaniałe rumaki, które z pasją współpracują z człowiekiem.

Ostatnie dwadzieścia lat poświęciliśmy opracowaniu zasad szkolenia metodami naturalnymi „z siodła”. I to jest właśnie specjalność naszego ośrodka. Temu też założyciel ośrodka poświecił swoje dwie książki: „Naturalnie z siodła” oraz „Strach na koniu”.

Konie potrzebują jeszcze więcej naszej „opieki”, „zabawy” i „ciepła” aby z wielką ochotą zrobić wszystko czego oczekujemy. My możemy Was nauczyć tych metod.

Kluczową sprawą poza obserwacją koni jest partnerstwo i spędzanie z nimi czasu. Na to wskazują coraz bardziej popularne szkolenia wg różnych szkół „naturalu”. Koncentrują się one na tzw. ”pracy z ziemi”. W naszym szkoleniu jest to też ważny element. Uczymy tego rodzaju ćwiczeń naszych jeźdźców. Jednak biorąc pod uwagę, iż zagadnieniem stworzenia „idealnego” konia zajmuje się wiele osób w Polsce (i na świecie), uznajemy, iż wcale dla koni ten cel nie jest najważniejszy.

Nie każdy koń chce być idealny. Większość z nich chciałoby zachować swój charakter i temperament dany od Stwórcy. Dlatego my staramy się wykorzystać metody naturalne, aby to ludzie stali się „idealnymi” jeźdźcami dla koni – dla każdego konia! Według naszej idei tylko dobro obu partnerów przynosi najlepsze efekty.