Rota Lisowczyków

Od kilkunastu lat przy naszym ośrodku jeździeckim funkcjonuje grupa rekonstrukcyjna „Rota Lisowczyków”. Odwzorowujemy XVII-wieczną lekką jazdę, z charakterystycznym stylem  dla tzw. „Lisowczyków” – uznawanej przez im współczesnych za najbardziej brawurową jednostkę bojową europejskich pól bitewnych. . To co ich charakteryzowało to szybkość, skuteczność i „lekkie” nieokrzesanie 😉 Nazywano ich nawet „Jeźdźcami Apokalipsy”! 

Co roku organizujemy Dzień Lisowczyka, na którym pokazujemy pełen wachlarz technik bojowych i wyszkolenia zespołowego dokładnie wzorując się na opisanych metodach w dokumentach historycznych. 

Sprawdź nasz kanał youtube, gdzie dzielimy się wiedzą na temat polskiej szkoły jazdy konnej tamtych lat.

Co więcej, elementy jazdy bojowej przenikają z grupy rekonstrukcyjnej do naszych regularnych treningów. Uważamy, że współdziałanie koni i jeźdźców w grupie (synchronizacja, koordynacja, orientacja w przestrzeni) to doskonałe urozmaicenie klasycznej jazdy konnej. Warto dodać, że „rycerzami” zostają u nas nie tylko Panowie, ale również Panie.

Zainteresował Ciebie temat jazdy historycznej w treningu jeździeckim? A może chciałbyś zostać Lisowczykiem? Zapraszamy do naszego Klubu jeździeckiego lub na zorganizowane pobyty jeździeckie.

Zobacz wybrane filmy zrealizowane przez Rotę Lisowczyków: